Zespół Aspergera jest zaburzeniem wchodzącym w skład spektrum zaburzeń autystycznych. Dzieci i dorośli z Zespołem Aspergera doświadczają wielu różnych objawów, ale nigdy dwa przypadki nie są dokładnie takie same.
Objawy zespołu Aspergera
Znajomość symptomów odnoszących się do Zespołu Aspergera może pomóc rodzicom, a także samym osobom dotkniętym zaburzeniem, w uzyskaniu dokładnej diagnozy. Niektóre osoby będą miały do czynienia z drobnymi problemami, które nie kolidują z ich codziennym życiem, podczas gdy inne będą miały trudności z funkcjonowaniem w środowisku akademickim, społecznym i zawodowym:
- Problemy z nawiązywaniem lub utrzymywaniem przyjaźni i innych relacji,
- Izolacja lub minimalna interakcja w sytuacjach społecznych,
- Słaby kontakt wzrokowy lub tendencja do gapienia się na innych,
- Kłopotliwe gesty interpretacyjne,
- Niezdolność do rozpoznania humoru, ironii i sarkazmu,
- Niewłaściwe zachowania lub dziwne przyzwyczajenia,
- Problemy z wyrażaniem empatii, kontrolowaniem emocji lub przekazywaniem uczuć,
- Tendencja do angażowania się w jednostronne rozmowy,
- Fascynacja pewnymi tematami,
- Dosłowna interpretacja przekazu,
- Preferowanie ścisłego harmonogramu pracy i rutyny.
Trudności w sytuacjach społecznych
Dorosły lub dziecko z Zespołem Aspergera może nie wykazywać wymienionych wyżej oznak, ale ma tendencję do nie radzenia sobie się w sytuacjach społecznych – szczególnie oficjalnych.
Niektórzy ludzie mogą interpretować objawy u dziecka jako niegrzeczne zachowanie. Często jest ono mylone z ADHD. Osoby z Asperger’em mogą mówić wyłącznie o sobie. Mogą nie rozpoznać, kiedy ktoś jest ma złe intencje, jest bezinteresowny lub urażony ich zachowaniem. Ponieważ nie zawsze rozpoznają sygnały społeczne, mogą mówić głośno w nieodpowiednich momentach, np. podczas nabożeństw i oficjalnych uroczystości.
Kwestie językowe i dotyczące mowy
W odróżnieniu od innych zaburzeń spektrum autyzmu, osoba z Aspergerem zazwyczaj nie doświadcza opóźnienia w mówieniu. Ale mają one specyficzne zachowania językowe, które je wyróżniają:
- Scenariuszowy lub formalny sposób mówienia,
- Brak przerw podczas mówienia,
- Powtarzalna mowa,
- Kłopoty z używaniem języka w kontekście społecznym,
- Głośna lub wysokotonowa mowa,
- Zespół Aspergera powoduje, że osoby nim dotknięte posiadają zazwyczaj zaawansowane słownictwo i dobrą znajomość gramatyki, ale mogą nie być w stanie odpowiednio używać języka w konkretnych sytuacjach.
Dla osoby nie znającej sytuacji zaburzenia, wzorzec mowy osoby z Aspergerem może brzmieć nietypowo. Mogą one mówić bardzo monotonnie lub rytmicznie, głośnym głosem.
Powikłania nieleczonego Zespołu Aspergera
Istnieje kilka powikłań uciążliwych powikłań występujących u osób z Zespołem Aspergera. Może to być powikłanie związane z izolacją społeczną i depresją.
Niektórzy ludzie mogą mieć zniekształconą wrażliwość sensoryczną, więc ich zmysły mogą być albo zintensyfikowane, albo słabo rozwinięte. Może to mieć wpływ na to, jak dana osoba postrzega:
- hałas,
- jasne światło,
- intensywne zapachy,
- teksturę żywności, materiałów i elementów otoczenia.
Zespół Aspergera sprawia, że niezwykle aktywne są małe. W późniejszym czasie może się natomiast rozwijać lęk lub depresja.
Inne schorzenia związane to:
- nadpobudliwości uwagi, zwana inaczej ADHD,
- zaburzenia tikowe, takie jak zespół Tourette’a,
- zaburzenia lękowe i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.