Często uchodzą za taką ostatnią deskę ratunku. Stosowane są wtedy, gdy człowiek nie daje już sobie sam rady ze swoimi problemami, ale nie chce jeszcze uciekać się do korzystania z mocniejszych leków na receptę czy korzystania z długotrwałej psychoterapii.
Tabletki na uspokojenie naprawdę potrafią świetnie działać, bo gdyby tak nie było, nikt by ich nie przyjmował, a lekarze, którzy nic za to nie otrzymują, nie polecaliby ich swoim pacjentom. Co prawda nie poradzą one sobie z silniejszą nerwicą, ale na pewno przynajmniej delikatnie ukoją nerwy, ułatwią zasypianie i poprawią ogólne samopoczucie. Każdy, kto planuje po nie sięgnąć, powinien jednak — zanim jeszcze to zrobi — przeczytać ten tekst do końca.
Kto powinien sięgnąć po leki uspokajające?
Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że tabletki uspokajające dedykowane są tym osobom, które mają problemy z odczuwalnym stresem i nie potrafią samodzielnie się uspokoić. Może to wynikać z różnych przyczyn. Obecnie ten stres dokucza przede wszystkim osobom przepracowanym, czyli m.in. osobom zajmującym wysokie stanowiska w dużych korporacjach oraz świeżo upieczonym studentom, którzy biorą na siebie nadmiar obowiązków, byleby tylko szybciej uzyskać awans i szybciej osiągnąć sukces. Jest to droga, którą czasem rzeczywiście trzeba przejść, aby zapewnić sobie dobrą pozycję na rynku. Suplementy na uspokojenie są też chętnie kupowane przez uczniów. Zwłaszcza przez tych, którzy właśnie przygotowują się do egzaminów maturalnych albo z innych powodów mają na swojej głowie mnóstwo nauki, bo np. nie radzą sobie z niektórymi przedmiotami.
Jak to w ogóle działa?
Suplement zawsze będzie działać słabiej od leku przepisywanego na receptę, ale może mieć to swoje plusy. Wypełniony głównie ziołami, witaminami, substancjami mineralnymi i innymi naturalnymi substancjami raczej okaże się całkowicie bezpieczny dla zdrowia każdej osoby, która zdecyduje się po niego sięgnąć. Mimo wszystko działanie suplementacji powinno być odczuwalne. Oczywiście rzadko kiedy pojawi się ono tak zupełnie od razu, tak więc nawet jeśli po zażyciu pierwszej dawki leku człowiek nie poczuje upragnionego ukojenia, nie powinien od razu spisywać tego preparatu na straty, a zamiast tego powinien zakończyć całą kurację, stosując się do zaleceń producenta. Niektóre zioła i inne naturalne substancje potrzebują czasu do tego, by prawidłowo zadziałać. Zazwyczaj idealny efekt suplementacji uwidacznia się po jakichś dwóch lub trzech tygodniach. Wtedy człowiek zauważa, że jest spokojniejszy, lepiej się wysypia, ma więcej energii w ciągu dnia, nie denerwuje się już tak bardzo z powodu błahych niedogodności i ogólnie rzecz biorąc chwali się lepszym samopoczuciem. Suplementy na uspokojenie działają i na układ psychiczny, i na fizyczność. Niektóre z nich wyciszają lub osłabiają różne objawy somatyczne. Mogą więc zmniejszyć napięcie mięśniowe, obniżyć ciśnienie krwi albo poradzić sobie z palpitacjami serca czy ogólnym rozedrganiem.
Czy suplementy zawsze są w stanie pomóc?
Niestety trzeba to sobie powiedzieć jasno, że żadna suplementacja, nawet ta oparta na kilku najskuteczniejszych na rynku środkach i ułożona przez doświadczonego lekarza, nie poradzi sobie z poważniejszymi lękami, nerwicami albo depresją. Wymienione zaburzenia nie są w żadnym wypadku jakimiś łagodnymi przypadłościami. To bardzo poważne choroby i zaburzenia psychiczne, których nie da się pokonać przy pomocy kilku dawek naparu z melisy czy za sprawą tabletek wyposażonych we wszystkie witaminy z grupy B. Jeżeli cierpi się na długotrwały stres, wypadałoby rozprawić się z jego przyczyną, a by to zrobić, trzeba najpierw do niej dość, co proste wcale nie jest. Każdy, kto na co dzień zmaga się z tego rodzaju trudnościami, zamiast wydawać pieniądze na kolejne tabletki na uspokojenie, powinien przeznaczyć je na wizytę u dobrego psychologa. Teraz mnóstwo osób przyznaje się już do uczęszczania na terapie. Są one w stanie wyraźnie podnieść komfort życia każdej osoby.