Powszechnie wiadomo, że leczenie raka piersi powoduje skutki uboczne. Poprawa waliki z chorobą pozwoliła jednak na zmniejszenie niektórych z nich.
W kierunku lżejszych metod leczenia raka piersi
Wszystkie udoskonalenia prowadzą stopniowo do zmniejszenia liczby zabiegów. Obecnie trzy na cztery kobiety zachowują pierś, podczas gdy jeszcze kilka lat temu odsetek mastektomii był znacznie wyższy. Zmniejsza się również ilość efektów ubocznych, takich jak obrzęk limfatyczny, czyli obrzęk ramienia spowodowany nagromadzeniem limfy w tkankach. Wynika to z innej terapii zastosowanej dla węzła wartowniczego, która pozwala na wykrycie pierwszego potencjalnie zmienionego węzła chłonnego, co skraca czas zabiegu chirurgicznego w obrębie pachy, powoduje mniejszy ból i zapewnia lepszą ruchomość kończyny górnej.
Postęp techniczny dokonał się również w radioterapii. Bardziej precyzyjne i wyrafinowane, pozwala nam na ukierunkowanie narządów, które mają być leczone i chronić płuc i obszaru serca, jak to możliwe. Kolejna poprawa: dozymetria, czyli rozkład dawki promieniowania, stała się mniej toksyczna i bardziej precyzyjna.
Poprawiła się także chemioterapia, dzięki coraz skuteczniejszym protokołom, ale także nowym wskazaniom do tego leczenia, które nie jest już tylko adiuwantowe — po operacji, ale także neoadiuwantowe — przed operacją, oraz zmniejszeniu efektów ubocznych ze strony układu pokarmowego i skóry.
Jakie są skutki uboczne terapii hormonalnej?
Terapia hormonalna, która jest wskazana dla pacjentów z dodatnimi receptorami hormonalnymi, tj. 75-80% pacjentów w każdym wieku, wiąże się z istotnymi działaniami niepożądanymi w 20-25% przypadków, co może czasami prowadzić do przerwania leczenia. W 60% przypadków terapia hormonalna jest dobrze tolerowana, a u 20% pacjentów występują umiarkowane skutki uboczne.
Główne skutki uboczne tych zabiegów to uderzenia gorąca, bóle mięśni, bóle stawów, suchość lub wydzielina z pochwy. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić skurcze i zaburzenia snu.
6 wskazówek, jak złagodzić skutki uboczne leczenia raka piersi
Zaangażuj się w regularną aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko długotrwałego nawrotu choroby o 20%. Ale to nie jest jego jedyna zaleta: ma znaczące korzyści psychologiczne i pomaga zwalczać skutki uboczne leczenia. Tak, ponieważ sport zmniejsza zmęczenie i łagodzi dolegliwości mięśni i stawów.
Ideał, według specjalistów? Uprawiaj trzy godziny sportu tygodniowo.
Zaleca chodzenie jako najbardziej dostępną aktywność, ale istnieje wiele innych możliwości. Jazda na rowerze, pływanie, aquabike, gimnastyka, sztuki walki — chodzi o to, aby znaleźć aktywność, w której czujesz się dobrze i która sprawia Ci przyjemność. Sport ma również inne znaczenie: spotykanie się z innymi ludźmi, wymiana myśli i w ten sposób przełamywanie samotności.
Utrzymanie równowagi żywieniowej
Dieta odgrywa również ważną rolę w zmniejszaniu skutków ubocznych leczenia. I nie bez powodu. Pomaga ograniczyć przyrost masy ciała związany z indukowaną menopauzą i leczeniem, co może prowadzić do siedzącego trybu życia i wpływać na rokowanie.
W szczególności zaleca on dietę w stylu śródziemnomorskim. Dieta ta znana jest ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie, a w szczególności z ogromnych korzyści w zakresie chorób układu krążenia i chorób metabolicznych.
Ustanawianie wsparcia psychologicznego
Aby poradzić sobie z efektami ubocznymi leczenia raka piersi, konieczne może być wsparcie psychologiczne. To może również pomóc w radzeniu sobie ze zmianami w organizmie wywołanymi przez chorobę i zabiegi. To wsparcie psychologiczne może mieć formę indywidualnych sesji lub grup dyskusyjnych.
Próbuj alternatywnych terapii
Leczenie uzdrowiskowe, akupunktura — alternatywne leki mogą poprawić samopoczucie. Akupunktura może pomóc złagodzić bóle stawów i mięśni oraz uderzenia gorąca.
Skup się na osteopatii i fizjoterapii
Osteopatia i fizjoterapia są bardzo ważne uzupełniające zabiegi w trakcie i po leczeniu.
Zniesienie tabu dotyczącego problemów intymnych
Wiele kobiet leczonych z powodu raka piersi cierpi z powodu skutków ubocznych wpływających na ich życie intymne, takich jak suchość pochwy i upławy czy infekcje dróg moczowych. Ważne jest, aby wiedzieć, że to istnieje, że jest to powszechny problem i dlatego istotne jest, aby poinformować kobiety o tym. Jeśli istnieją rozwiązania, takie jak miejscowe leczenie hormonalne, specjalista podkreśla konieczność zniesienia tabu na ten temat, o którym wiele kobiet nie ma odwagi mówić podczas konsultacji i o którym wielu lekarzy nie rozmawia.