Budzenie się spoconym, z przemoczoną pościelą i piżamą nie jest przyjemnym doświadczeniem. Objaw ten, występujący częściej lub rzadziej u mężczyzn i kobiet, może znacząco wpłynąć na jakość życia. Chociaż są one zazwyczaj związane z łagodnymi zaburzeniami hormonalnymi, nocne poty mogą być oznaką podstawowej patologii. Dlatego nie należy ich lekceważyć i należy je konsultować, gdy utrzymują się przez kilka kolejnych dni.
Przyczyny nocnych potów
Zanim zasugeruje się patologiczną przyczynę, ważne jest, aby wykluczyć przyczyny środowiskowe, takie jak stres, dieta ze zbyt dużą ilością ostrych przypraw, przegrzana sypialnia, noszenie zbyt ciepłych ubrań do spania lub aktywność fizyczna przed snem. Nocne pocenie się może być również skutkiem ubocznym leczenia lub objawem odstawienia papierosów lub alkoholu. Jeżeli żaden z tych czynników nie jest w stanie wyjaśnić pojawienia się nocnych potów, lekarz będzie szukał przyczyn fizjologicznych lub wręcz przeciwnie, patologicznych.
Nocne poty u kobiet
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nocne poty mogą być związane z naturalną zmianą poziomu hormonów płciowych, a w szczególności ze spadkiem poziomu estrogenu. Te zmiany mogą być obserwowane u kobiety podczas rozpoczęcia antykoncepcji, ciąży lub menopauzy. U kobiet w okresie menopauzy nocne poty są jednym z pierwszych powodów konsultacji.
Nocne poty u mężczyzn
Wykluczone są naturalne wahania hormonalne. W przeciwieństwie do kobiet, które mogą cierpieć z powodu nocnych potów bez żadnego procesu patologicznego, nocne poty u mężczyzn są oznaką patologii. U mężczyzn pocenie się może być również spowodowane nadmiarem testosteronu.
Zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, nocne poty mogą być wywołane przez:
- zaburzenia tarczycy (w szczególności nadczynność tarczycy),
- zespół bezdechu sennego,
- nowotwory (chłoniak, białaczka, itp.),
- zaburzenia pracy podwzgórza (obszar mózgu odpowiedzialny za regulację temperatury ciała),
- infekcje (WZW typu C, gruźlica, itp.).
Konsekwencje nocnych potów
Nadmierne pocenie się w nocy często ma tendencję do nagłego budzenia się. Powoduje to zmianę jakości snu, co może prowadzić do zmęczenia, senności w ciągu dnia, problemów z koncentracją i zaburzeń nastroju. Chociaż nocne poty często występują jednorazowo, czasami mogą utrzymywać się i powracać przez kilka nocy z rzędu.
Badania i leczenie nocnych potów
W czasie konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad, aby dowiedzieć się, od jak dawna występują poty i w jakich okolicznościach się pojawiają. Przeprowadzi on również badanie kliniczne w celu sprawdzenia obecności innych objawów, np. zaburzeń rytmu serca, wysokiego ciśnienia krwi, intensywnego i nadmiernego zmęczenia, nadpobudliwości psychicznej, biegunki. Jeśli przyczyna nocnych potów jest złożona, konieczna może być wizyta u specjalisty. Następnie można zlecić wykonanie innych badań w celu pogłębienia diagnostyki. Na przykład, aby zidentyfikować bezdech senny, można przeprowadzić pełne badanie snu. W zależności od diagnozy ustalana jest odpowiednia terapia. Może to obejmować:
- ćwiczenia relaksacyjne,
- psychoterapię,
- leczenie farmakologiczne,
- środki zapobiegawcze, takie jak zmiana diety.
Leczenie nocnych potów obejmuje leczenie przyczyny, dlatego tak ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę tego zaburzenia.