Przejdź do treści

Leptospiroza. Przyczyny, objawy, leczenie

  • Choroby
leptospiroza

Leptospiroza dotyka co roku 1 milion osób na całym świecie. Skąd się bierze ta choroba bakteryjna? Jakie są jego objawy? I jak można ją leczyć?

Przyczyny leptospirozy

Jest to choroba bakteryjna przenoszona przez gryzonie, a w szczególności przez szczury, które są nosicielami bakterii chorobotwórczych, takich jak Leptospira interrogans. Z tego powodu jest ona znana jako „choroba szczurów”.

Bakterie te znajdują się w moczu tych gryzoni i zanieczyszczają środowisko. Nie bez powodu: mogą one przetrwać do 6 miesięcy na otwartej przestrzeni, zwłaszcza w wilgotnych miejscach, takich jak błotniste podłoże lub słodka woda.

Leptospiroza została uznana przez Światową Organizację Pracy za chorobę zawodową, ponieważ stykają się z nią osoby pracujące w branży sanitarnej lub przy robotach publicznych.

Jak można się zarazić leptospirozą?

Ludzie mogą zostać zakażeni bakteriami wywołującymi leptospirozę, gdy mają kontakt z zakażonym zwierzęciem, po ukąszeniu, ale także gdy przebywają w skażonym środowisku. Bakterie dostają się do organizmu przez rany lub otarcia, ale także przez błony śluzowe, takie jak oczy, nos i usta. Do zakażenia może dojść np. podczas kąpieli w słodkiej wodzie, gdy środowisko, tj. rzeka lub jezioro, zostało skażone moczem skażonych zwierząt.

Leptospiroza: jakie są objawy?

Objawy leptospirozy mogą pojawić się od 4 do 14 dni po zakażeniu. Różnią się one w zależności od stopnia zaawansowania choroby, ponieważ leptospiroza może przybierać różne formy. W większości przypadków przybiera ona postać grypy:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ból głowy,
  • ból mięśni i stawów.

Jeśli choroba nie zostanie wcześnie wykryta, może się pogarszać. Leptospiroza może rozwinąć się w chorobę wątroby, opon mózgowych lub płuc. W 5 do 20% przypadków patologia ta jest śmiertelna.

Żółtaczkowo-krwotoczna leptospiroza, znana również jako choroba Weila, jest ciężką postacią choroby i charakteryzuje się również zespołem grypopodobnym na początku. Jednak w miarę postępu choroby mogą pojawić się inne objawy, w tym:

  • zapalenie spojówek,
  • opryszczka wargowa,
  • żółtaczka,
  • uszkodzenie nerek,
  • zaburzenia krwawienia.

Jak rozpoznaje się leptospirozę?

Objawy leptospirozy nie są zbyt specyficzne, co sprawia, że choroba jest trudna do wykrycia. Diagnoza często opiera się na badaniu klinicznym i może być potwierdzona badaniami, takimi jak hodowla bakterii, co jest jednak czasochłonne i skomplikowane. Preferowana jest serologia, tj. pobieranie próbki krwi w celu wykrycia obecności przeciwciał.

Leptospiroza: jak wygląda leczenie?

W leczeniu leptospirozy stosuje się antybiotyki. Jego skuteczność zależy od tego, kiedy zostanie przepisany: im wcześniej antybiotyki zostaną przyjęte, tym mniej objawów i powikłań wystąpi u pacjenta. Ciężkie postacie choroby są również leczone antybiotykami, ale wymagają również leczenia szpitalnego.

Jak można się uchronić przed leptospirozą?

Najbardziej narażone na zachorowanie na leptospirozę są osoby pracujące w sektorze robót publicznych lub sanitarnych, np. pracownicy kanalizacji. Ale to nie wszystko: osoby uprawiające sporty rekreacyjne, takie jak kajakarstwo, wędkarstwo, kanioning lub po prostu pływanie w słodkiej wodzie, również mogą ucierpieć, jeżeli środowisko naturalne, w którym uprawiają te sporty, jest skażone.

Aby uchronić się przed leptospirozą, zaleca się dezynfekcję, a następnie zabezpieczenie ran nieprzepuszczalnym opatrunkiem, mycie rąk wodą z mydłem po kontakcie z potencjalnie skażonym środowiskiem oraz noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Istnieje również szczepionka przeciwko leptospirozie, którą można zaoferować osobom najbardziej zagrożonym. Dlatego warto zasięgnąć informacji u swojego lekarza.