Przejdź do treści

Wszystko, co musisz wiedzieć o noszeniu kołnierza ortopedycznego

kołnierz ortopedyczny

Bóle, schorzenia szyi i ramion to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Często związane są z długotrwałym przebywaniem w jednej, często niewygodnej pozycji, siedzącym trybem życia lub pracą albo nauką przy komputerze.

Efektem takiego funkcjonowania mogą być schorzenia, wady i stany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Szczególnie często dolegliwości występują w okolicy karku, ramion czy szyi. Jednym z rozwiązań przynoszących ulgę w bólu jest zastosowanie kołnierza ortopedycznego. Można go nosić w czasie pracy lub podczas odpoczynku a jego stosowanie zapewnia liczne korzyści. Z tego rodzaju ortezy mogą korzystać także dzieci, dla których przygotowano specjalne rozmiary kołnierza. Zanim jednak skorzystamy z tego typu zaopatrzenia ortopedycznego, warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Zalecenia do noszenia kołnierza ortopedycznego

Kołnierz ortopedyczny znajduje zastosowanie przede wszystkim u osób, które doznały urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, rozmaitych stłuczeń, naciągnięcia mięśni a także kontuzji. Głównym celem kołnierza jest stabilizacja odcinka szyjnego i poprawne jej ustawienie. Kołnierz ortopedyczny stosuje się często także przy nerwobólach, dyskopatii kręgów szyjnych oraz chorobach odcinka szyjnego kręgosłupa i korekcji postawy. Ponadto noszenie kołnierza może zostać zalecone osobom, których mięśnie szyi i karku są przeciążone lub napięte.

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Wyróżnia się trzy rodzaje kołnierzy ortopedycznych: miękkie, półtwarde i twarde. Każdy z nich charakteryzuje się innym stopniem twardości przez co będzie stosowany u osób z innymi przypadłościami.

  • Kołnierz miękki stosuje się zwykle u osób, którym potrzebna jest lekka stabilizacja szyi lub korekcja poprawnego ustawienia szyi i głowy. Taki kołnierz wykonany jest z pianki i zwykle zalecany osobom z początkowym stadium schorzeń lub zwyrodnień a także dolegliwościami bólowymi.
  • Kołnierz półtwardy zbudowany jest z pianki i wkładki usztywniającej dzięki czemu zapewnia lepszą stabilizację i odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa.
  • Kołnierz twardy umożliwia pełną stabilizację szyi i jest stosowany zwykle w następstwie urazów, wypadków czy kontuzji.

Można także wyróżnić kołnierze jedno- i dwuczęściowe.

  • Kołnierz jednoczęściowy stosowany jest najczęściej u osób, które uległy wypadkowi lub poważnemu urazowi oraz podczas zabezpieczenia i transportu pacjentów urazowych.
  • Kołnierz dwuczęściowy może znaleźć zastosowanie u osób po operacjach, zabiegach a także urazach powstałych w wyniku skręcenia.

Jaki rozmiar kołnierza ortopedycznego wybrać?

Kołnierze ortopedyczne są dostępne w różnych rozmiarach oraz wysokościach dzięki czemu można je stosować u każdego pacjenta. Aby dobrać właściwy rozmiar, należy znać obwód szyi i wysokość kołnierza. Kołnierz warto kupić w specjalistycznym sklepie ortopedycznym gdzie możemy liczyć na fachową pomoc i wybór właściwego rozmiaru. Zastosowanie źle dobranej ortezy może nam przynieść więcej szkody niż pożytku i wiązać się z przeciążeniem, kontuzją a nawet zanikiem mięśni dlatego trzeba zachować tutaj szczególną ostrożność.

Jak długo nosić kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny należy zawsze nosić zgodnie z zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty. Jest to zależne od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta, stanu jego kręgosłupa oraz czynników, które wywołały uraz lub schorzenie. Zwykle nie nosi się kołnierza przez cały czas a na przykład tylko kilka godzin dziennie. Może on być zalecony do noszenia podczas pracy lub wykonywania codziennych obowiązków. Najczęściej kołnierza używa się przez cztery do sześciu tygodni. Można w nim spać jednak wówczas warto zadbać o właściwą stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa poprzez dobranie odpowiedniej poduszki ortopedycznej.

Nie powinno się stosować kołnierza dłużej niż to konieczne a także używać go bez konsultacji lekarskiej gdyż może to grozić osłabieniem mięśni lub więzadeł szyi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.