W lecie wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na nasze ciało. Nasz organizm wie, jak naturalnie się bronić przed nimi bronić, a poza tym istnieją również proste sposoby, aby lepiej znieść upał i w ten sposób uniknąć „przegrzania”.
To nie wysokie temperatury same w sobie mogą być niebezpieczne dla organizmu, ale raczej różnica temperatur w porównaniu do stref komfortu, do których każdy człowiek jest przyzwyczajony. Na szczęście natura ma się dobrze, gdyż człowiek posiada naturalny system chłodzenia zwany homeotermią. Niezależnie od temperatury na zewnątrz, nasze ciało utrzymuje stałą temperaturę (37°C). Jest w stanie wytwarzać ciepło, kiedy go potrzebuje i eliminuje jego nadmiar poprzez pocenie się.
Problem w tym, że pocenie się wymaga dużo energii i wody. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć nadmiernego wysiłku latem, uniknąć udaru cieplnego, a przede wszystkim lepiej radzić sobie z upałem na co dzień.
Pij dużo wody
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy jest bardzo gorąco, jest picie dużej ilości wody, aby uniknąć odwodnienia. Ta rada dotyczy dzieci, młodzieży, młodych i nie tak młodych dorosłych, którzy nie mają ciężkiej choroby, która mogłaby zaburzyć ich bilans wodny. Pocenie się, które jest wywoływane automatycznie przez wysokie temperatury, wymaga dużej ilości wody.
Oprócz dwóch litrów dziennie należy dodać jeden litr wody na każdą godzinę spędzoną w upale. Ideałem jest picie niewielkich ilości napojów w ciągu dnia, a nie czekanie aż poczujesz pragnienie, co jest już oznaką odwodnienia! Należy unikać picia alkoholu, który sprzyja odwodnieniu, a także napojów z dużą zawartością kofeiny (kawa, herbata) oraz napojów bardzo słodkich (napoje gazowane), które zwiększają wydzielanie moczu.
Bierz ciepłe prysznice
Letnie lub zimne prysznice są dobrym rozwiązaniem, aby złagodzić uczucie gorąca na ciele. Z drugiej strony, nie ma potrzeby katować się lodowatym prysznicem, temperatura wody musi być chłodna, aby czuć, że ciepło stopniowo opuszcza nasze ciało. Co więcej, zbyt zimne prysznice wywołują w organizmie mechanizm odruchowy, który każe się rozgrzać, a tym samym… wytworzyć więcej ciepła!
Unikaj wysiłku fizycznego
To oczywiste, ale należy pamiętać, że nie zaleca się uprawiania sportu w środku dnia, gdy jest bardzo gorąco. Nasze ciała są już wystawione na próbę przez upał, a my nie możemy robić nic, co wymaga dużego nakładu energii.
Pomagaj sobie w zasypianiu
Trudno jest zasnąć, gdy jest uporczywy upał. Pierwsza rada:
- Wieczorem jedz lżej, ponieważ trawienie podnosi temperaturę ciała
- Unikaj picia alkoholu podnosi temperaturę ciała
- Pozostaw okno(a) w sypialni otwarte, aby wykorzystać lekki wiatr, który czasami pojawia się o zmroku
- Umieść w pokoju pojemnik wypełniony wodą lub rozłóż mokrą szmatkę, aby spać w wilgotnej, a więc chłodniejszej, atmosferze.
Zachowaj czujność w przypadku choroby
Niektóre choroby neurologiczne uniemożliwiają krążenie wiadomości nerwowych i pocenie się nie odbywa się automatycznie. Ich system potowy nie może funkcjonować, ze względu na brak przekazu informacji. Ryzyko wystąpienia udaru cieplnego jest wysokie, dlatego osoby te muszą być szczególnie monitorowane.
Oddychaj przez nos zamiast przez usta
Noszenie maski nie jest naturalne i może zmienić sposób, w jaki oddychamy. Hiperwentylacja, oddychanie przez nos… To wszystko są złe nawyki, które sprzyjają wytwarzaniu ciepła i wilgoci. Aby uniknąć tego zjawiska i wesprzeć noszenie maski w przypadku gorąca, zaleca się nauczyć się oddychać powoli przez nos!