Kiła to infekcja przenoszona drogą płciową wywoływana przez rodzaj bakterii znany pod nazwą krętek blady. Liczba osób zakażonych kiłą rośnie przede wszystkim wśród mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy uprawiają seks z wieloma partnerkami, bądź utrzymują niezobowiązujące kontakty homoseksualne z wieloma partnerami.
Pierwsze objawy kiły
Pierwszą oznaką kiły jest niewielka bolesność w miejscu, do którego doszło do zakażenia. Może pojawić się na organach płciowych, odbycie lub w ustach. Ludzie często nie zauważają tego objawu od razu.
Syfilis może być trudny do zdiagnozowania. Ktoś może być zakażony i nie mieć żadnych objawów przez lata. Jednak im wcześniej odkryje się kiłę, tym lepiej. Kiła, która pozostaje nieleczona przez długi czas, może powodować poważne uszkodzenia ważnych organów, takich jak serce i mózg.
Ważne informacje dla pacjentów i osób mających kontakt z zakażonymi: Kiła rozprzestrzenia się tylko poprzez bezpośredni kontakt płciowy z osobą zakażoną. Nie może ona być przenoszona przez dzielenie toalety z inną osobą, noszenie cudzej odzieży lub używanie cudzych przyborów do jedzenia.
Etapy postępowania przy zakażeniu kiłą
Kiła jest najbardziej zaraźliwa w dwóch pierwszych etapach.
Kiedy kiła jest w stadium ukrytym lub utajonym, choroba pozostaje aktywna, ale często bez objawów. Syfilis trzeciorzędowy jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia.
Syfilis pierwotny
Pierwotne stadium syfilisu występuje około trzech do czterech tygodni po tym, jak dana osoba zostanie zarażona. Zaczyna się od małego, okrągłego wrzodu wszędzie tam, gdzie bakterie dostały się do organizmu, np. na lub wewnątrz ust, na narządach płciowych lub w odbycie. Wrzód pojawia się około trzech tygodni po zakażeniu, ale może upłynąć od 10 do 90 dni, aby wystąpić. Zmiana utrzymuje się od dwóch do sześciu tygodni.
Syfilis wtórny
Wysypka skórna i ból gardła mogą pojawić się w drugim stadium kiły. Wysypka nie swędzi i zazwyczaj występuje na dłoniach i podeszwach stóp, ale może wystąpić na każdym odcinku ciała.
Inne objawy syfilisu wtórnego mogą obejmować:
- bóle głowy,
- opuchnięte węzły chłonne,
- zmęczenie,
- gorączkę
- utratę masy ciała,
- wypadanie włosów,
- bolesność stawów.
Objawy te ustępują bez względu na to, czy leczenie zostanie zastosowane, czy też nie. Jednak bez leczenia, osoba nadal jest chora na kiłę. Syfilis wtórny jest często mylony z innym stanem chorobowym.
Syfilis ukryty
Trzecim stadium kiły jest stadium utajone, czyli ukryte. Pierwotne i wtórne objawy znikają, a na tym etapie nie będzie żadnych zauważalnych oznak choroby. Jednak bakterie pozostają w organizmie. To stadium może trwać przez lata, zanim przejdzie do trzeciego stadium kiły.
Syfilis trzeciorzędowy
Ostatnim, najcięższym stadium zakażenia jest syfilis trzeciorzędowy. Z dużym prawdopodobieństwem w to stadium wejdą osoby nieleczone. Kiła trzeciorzędowa może wystąpić lata lub dekady po początkowym zakażeniu. Etap trzeciorzędowy może być zagrożeniem dla życia. Do innych potencjalnych skutków syfilisu trzeciorzędowego należą:
- ślepota,
- głuchota,
- choroba psychiczna,
- utrata pamięci,
- zniszczenie tkanki miękkiej i kości,
- zaburzenia neurologiczne, takie jak udar mózgu lub zapalenie opon mózgowych,
- choroba serca,
- kiła nerwowa, która wiąże się z infekcją mózgu lub rdzenia kręgowego.