Logopeda to jeden z najczęściej odwiedzanych specjalistów. Wady wymowy bądź problemy związane z mówieniem są diagnozowane u wielu dzieci. Często także u małych lub starszych dzieci pojawiają się pewne objawy niepokojące rodziców. Również wówczas warto umówić się na wizytę i ustalić, czy wszystko jest w porządku.
Ponadto należy zauważyć, że terapia u logopedy jest zalecana także dzieciom, u których rozpoznano inne schorzenia bądź zaburzenia. Dowiedzmy się więcej na ten temat.
Niepokojące objawy – kiedy logopeda może być potrzebny?
Do logopedy warto udać się z dzieckiem przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy w jego zachowaniu lub rozwoju niepokojące objawy. Pamiętajmy też o tym, że wszelkie zaburzenia czy wady wymowy wcześnie rozpoznane są łatwiejsze do wyleczenia, można je też leczyć skuteczniej i szybciej.
- Półroczne dziecko powinno reagować na swoje imię oraz dźwięki bliskich osób.
- Roczne dziecko powinno posługiwać się prostymi słowami (takimi jak „mama”, „tata”, „baba” itp.
- Dwuletnie powinno używać prostych konstrukcji (na przykład „Mama pić” itp.).
- W wieku trzech lat dziecko powinno już używać prostych i logicznie brzmiących zdań.
Do logopedy powinniśmy zatem udać się zawsze wtedy, gdy nasze dziecko – pomimo osiągnięcia odpowiedniego wieku – nie robi postępów w mówieniu.
Konsultacji logopedycznej wymagają też takie objawy jak: jąkanie się, brak kontaktu wzrokowego, niechęć do mówienia i kontaktów z rówieśnikami, bełkot i niezrozumiała mowa, brak reakcji na słowa i pytania rodziców oraz bliskich osób, dziwne ruchy (ciągłe kiwanie się, wymachiwanie rękami, ssanie palca itp.), ślinienie się, nadwrażliwość na dźwięki oraz światło. To najczęstsze problemy i zachowania dzieci, z którymi rodzice zgłaszają się do specjalisty.
Na konsultację logopedyczną powinniśmy się umówić także wtedy gdy starsze dziecko (powyżej trzeciego roku życia): zamienia głoski („w” zastępuje głoską „f”, „k” zastępuje głoską „t” itp.) lub w czasie mówienia wsuwa język między zęby. W domu możemy poprosić dziecko by wykonało proste ćwiczenie, na przykład oblizało usta, podniosło język do wysokości górnych zębów lub dotykało językiem patyczka umieszczonego z różnych stron ust – jeśli wymienione ćwiczenia sprawiają dziecku trudności to także sygnał alarmowy i konieczność wizyty u specjalisty.
Dodatkowe wskazania
Pod stałą opieką logopedy powinny znajdować się dzieci, u których zdiagnozowano autyzm, zespół Aspergera, niepełnosprawność umysłową, choroby i zaburzenia słuchu, niektóre choroby genetyczne lub inne zaburzenia rozwoju. Terapia logopedyczna staje się wówczas częścią kompleksowego leczenia i pozwala podnieść komfort codziennego życia dziecka a także pomóc w jego rozwoju.
Przebieg wizyty u logopedy
Podczas typowej wizyty logopeda rozmawia z dzieckiem, sprawdza, które głoski dziecko wymawia poprawnie a z którymi ma problem, często prosi dziecko o wykonanie prostych ćwiczeń. Specjalista sprawdza również budowę podniebienia, narządów mowy oraz jamy ustnej, ustawienie języka, zgryzu i zębów. W przypadku starszych dzieci logopeda bada także umiejętność rozumienia słuchu fonematycznego oraz sposób, w jaki dziecko się wypowiada.
Ważną częścią wizyty jest również wywiad z rodzicami – logopeda będzie pytał o przebieg ciąży, rozwój dziecka, ewentualne problemy czy o to, jak dziecko radzi sobie w przedszkolu. To dobry moment aby powiedzieć specjaliście o naszych wątpliwościach lub zgłosić własne spostrzeżenia. W przypadku wykrycia wad lub nieprawidłowości, logopeda skieruje dziecko na dodatkowe badania lub zaleci właściwą terapię. Jej przebieg opiera się najczęściej na ćwiczeniach opracowanych w formie zabaw a zatem wizyta u logopedy nie musi być dla dziecka przykrym i stresującym obowiązkiem lecz ciekawą przygodą.