Zdrowy rozwój dziecka to marzenie wszystkich rodziców. Choroby, urazy i bolesne kontuzje są jednak częścią naszego życia i nie zawsze możemy ich uniknąć. Warto wiedzieć, że właściwa profilaktyka, wczesne rozpoznanie wad postawy czy schorzeń umożliwia ich pełne wyleczenie, często także pozwala uniknąć powikłań oraz zaoszczędzić dodatkowych zmartwień i wydatków. Jednym z lekarzy, którego dziecko powinno odwiedzać regularnie, jest ortopeda.
Regularne wizyty u ortopedy
W życiu dziecka należy wymienić kilka momentów, kiedy wizyty u ortopedy powinny się odbyć nawet jeśli naszym zdaniem nie dzieje się nic niepokojącego. Pierwsza wizyta ma miejsce zwykle przed ukończeniem przez dziecko szóstego tygodnia życia – wówczas lekarz ocenia ogólny stan dziecka i przeprowadza badanie bioder mające na celu wykrycie ewentualnej wady – dysplazji stawów biodrowych. Kluczowe jest tutaj badanie USG będące w Polsce badaniem obowiązkowym.
Jeżeli u dziecka rozpoznana zostanie ta lub inna wada, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia.
Kolejne wizyty u ortopedy powinny nastąpić około siódmego-ósmego miesiąca życia – w celu dokonania oceny rozwoju motorycznego dziecka – oraz około drugiego roku życia, kiedy oceniany będzie chód dziecka i wykonane zostanie badanie stóp. Jest to okres intensywnego rozwoju.
Jeżeli nie będzie innych zaleceń ortopedy, kolejną wizytę powinniśmy zaplanować w okresie gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole (około szóstego-siódmego roku życia) zaś następne, rutynowe wizyty powinny odbywać się co dwa-trzy lata. W tym okresie przypada bowiem czas szybkiego wzrostu, rozwoju kości i mięśni dziecka, wówczas też najczęściej pojawiają się wady postawy. Dziecko wiele czasu spędza w szkole, przy biurku lub przy komputerze, pojawiają się nie tylko obowiązki ale też rozrywki opierające się na tak zwanym siedzącym trybie życia – właśnie te czynniki sprzyjają rozmaitym wadom czy dysfunkcjom narządu ruchu. Warto dodać, że wczesne rozpoznanie wad postawy umożliwia skuteczną korekcję i leczenie a także całkowity powrót do zdrowia. Ważna będzie także profilaktyka i wskazówki lekarza dotyczące codziennych aktywności.
Wskazania do konsultacji z ortopedą
W poprzednim akapicie omówiliśmy rutynowe wizyty u ortopedy. Kiedy jednak istnieją dodatkowe przesłanki do tego aby udać się z dzieckiem do lekarza? Wyjaśnienia wymagają wszystkie sytuacje, które niepokoją rodziców. W szczególności o konsultację warto poprosić wówczas gdy dziecko utyka podczas chodzenia, jego chód jest niezgrabny, dziecko krzywo stawia stopy lub kolana, nie ma właściwie wysklepionej stopy, garbi się albo zauważymy u niego asymetrię ramion czy łopatek. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na obecność wad postawy bądź innych schorzeń narządu ruchu.
Wizyta u ortopedy powinna się odbyć także gdy dziecko narzeka na ból, doznało urazu lub kontuzji ale też przed rozpoczęciem uprawiania sportu.
Przebieg wizyty ortopedycznej
Wizyta u ortopedy może wzbudzać pewien niepokój, szczególnie u starszych dzieci. Warto jednak zauważyć, że zarówno konsultacja jak i badania przebiegają bezboleśnie. Ortopeda oceni stan postawy i narządów ruchu dziecka, zarówno w pozycji stojącej jak i podczas chodzenia. W razie potrzeby, mogą zostać przeprowadzone dodatkowe badania, również z użyciem określonych przyrządów ortopedycznych. Wizyta jest świetnym momentem aby rodzic podzielił się z lekarzem swoimi uwagami bądź wątpliwościami związanymi z rozwojem swojej pociechy. Ortopeda może zalecić wykonanie specjalistycznych badań lub rozpoczęcie określonego leczenia, określi też termin kolejnej konsultacji.
Koszt konsultacji ortopedy
Prywatne gabinety ortopedyczne znajdziemy w całej Polsce. Koszt takiej wizyty wynosi najczęściej 100-150 zł, czasem dochodzą opłaty za dodatkowe badania.