Pójście z dzieckiem do okulisty nie musi wiązać się ze strachem lub dyskomfortem – badania przeprowadzane są całkowicie bezboleśnie oraz w przyjemnej dla dziecka atmosferze. Nowoczesny sprzęt pozwala zaś na wykrycie nawet najmniejszych wad i zaburzeń wzroku. Jest to szczególnie ważne w czasach gdy coraz więcej czasu dziecko spędza przed komputerem i podczas nauki zdalnej. Co jeszcze warto wiedzieć o wizytach u okulisty?
Profilaktyczne wizyty u okulisty
Wizyty u okulisty możemy podzielić na dwie grupy:
- wizyty profilaktyczne – wykonywane regularnie w celu ustalenia, czy dziecko widzi poprawnie i wczesnego rozpoznania wad wzroku,
- wizyty dodatkowe, kiedy sami zauważymy u dziecka coś niepokojącego i chcemy szybko skonsultować się z lekarzem.
Warto zauważyć, że im wcześniej zdiagnozowana wada lub choroba narządu wzroku, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie i wdrożenie właściwego leczenia a tym samym poprawę komfortu życia. Ponadto leczenie wad wzroku pozwala zapobiegać także innym schorzeniom, na przykład wadom postawy. Dziecko widzące gorzej, przyjmuje niewłaściwą postawę ciała, często więc jest bardziej narażone na skrzywienia kręgosłupa.
Pierwszą wizytę u okulisty powinno się zaplanować między drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Lekarz sprawdza dokładnie wzrok dziecka i diagnozuje potencjalne choroby.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której wadę wzroku mają rodzice dziecka – wówczas badanie przeprowadzane jest już w pierwszym roku życia dziecka.
Jeśli nie ma innych wskazań od lekarza okulisty, kolejne badania wzroku powinny odbywać się gdy dziecko ma cztery i sześć lat. Jest to badanie przeprowadzane w ramach bilansu profilaktycznego i również ma na celu sprawdzenie stanu wzroku oraz rozpoznanie potencjalnej wady (przede wszystkim krótkowzroczności lub nadwzroczności).
Kolejne badanie wzroku dziecka powinniśmy wykonać bezpośrednio przed rozpoczęciem jego nauki w szkole a następnie co dwa lata, aż do osiemnastego roku życia. Badania te są szczególnie ważne ponieważ dziecko, spędzając wiele godzin dziennie w szkole i nad książkami, jest bardziej narażone na powstawanie wad wzroku. Rozwijająca się wada może generować wspomniane już wady postawy ale także odpowiadać za zaburzenia koncentracji i gorsze wyniki w nauce. Warto tutaj zauważyć, że również w szkołach odbywają się profilaktyczne badania wzroku – są to jednak najczęściej zwykłe badania, które nie zawsze dostarczają pełni informacji na temat wzroku naszego dziecka. Tylko profesjonalne badanie u okulisty może wykryć nawet najmniejszą wadę i pozwolić na jej skuteczną korekcję.
Dodatkowe wskazania do wizyty u okulisty
Wizytę u lekarza-okulisty warto zaplanować zawsze wtedy, gdy zauważymy u dziecka jakieś niepokojące objawy – takie jak częste łzawienie oczu, ropienie, utrzymujące się zaczerwienienie lub obrzęk. Ponadto do objawów wymagających szczegółowej diagnostyki zalicza się częste bóle głowy, niestaranne pisanie, wpadanie na różnego rodzaju obiekty, niezgrabne chodzenie lub trzymanie zabawek bardzo blisko twarzy. Wszystkie te – pozornie niezwiązane ze sobą objawy – mogą świadczyć o wadzie lub chorobie wzroku. Należy także pamiętać, że małe dziecko nie powie nam, czy źle widzi więc wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie. Ostatnim wskazaniem do przeprowadzania regularnych wizyt u okulisty jest sytuacja, w której u rodziców dziecka występują wady lub choroby wzroku ponieważ mogą one być dziedziczne i profilaktyka jest tutaj niezbędna.