Yerba Mate to dość popularny w Polsce napój. Oczywiście nie zawsze tak było, ale gdy doszło do popularyzacji zdrowego żywienia w naszym kraju, różne nietypowe produkty i wyroby rozsławiły się wśród jego mieszkańców, dlatego dziś wszyscy mamy do nich łatwiejszy dostęp, bo producenci zaczęli wprowadzać je do zwykłych sklepów.
Bardzo możliwe, że próbowałeś_aś już kiedyś naparu z ostrokrzewu paragwajskiego. Możliwe jest również, że znasz większość jego podstawowych właściwości i na ich podstawie jesteś w stanie powiedzieć, że yerbę rzeczywiście warto pić. Zacznij to więc robić, najlepiej od razu w sposób prawidłowy. Yerba Mate może ukazać pełen swój potencjał tylko wtedy, gdy jest odpowiednio spożywana.
Jak często pić Yerba Mate?
Jest to podstawowe pytanie, jakie warto sobie zadać, zanim zacznie się na dobre korzystać z jakiegokolwiek prozdrowotnego wyrobu. Nawet z naturą można przesadzić. Nawet naturalne napary można niestety przedawkować, tak więc ilość ma znaczenie także w przypadku picia Yerby Mate.
Udzielenie jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie przeważnie jest jednak niemożliwe. To, jakiej dawki herbaty będziesz potrzebować do dostrzeżenia jej pozytywnych właściwości zależy od wielu czynników, czyli chociażby od twojej masy ciała czy aktualnego stanu twojego zdrowia, ale też i od jakości zastosowanego zioła. Po prostu obserwuj reakcje organizmu.
Zacznij od mniejszych dawek Yerby i stopniowo je zwiększaj. Najlepiej jednak będzie, jeśli ograniczysz się do wypijania dwóch takich ziołowych naparów na dzień. Większe ilości mogą bowiem powodować problemy z zasypianiem. Nie da się ukryć, że po części Yerba Mate przypomina kawę, gdyż działa pobudzająco, a przez to w nadmiarze będzie nasilać bezsenność.
Jaką herbatę wybrać?
Każdą, byleby nie tą w torebkach. Do ekspresowych saszetek trafia zwykle najgorszej jakości susz, który na uprawach roślin jest traktowany jak odpad. Takiego czegoś nie ma nawet sensu kupować. Jeżeli chcesz pić napary w celach zdrowotnych, a nie dla ich smaku, musisz kupować naturalne zioła w dobrych sklepach zielarskich, by następnie samodzielnie parzyć sobie z nich aromatyczne napoje.
Zawsze na zakupach zwracaj uwagę na gatunek kupowanej Yerby Mate. W zależności od tego, skąd pochodzą wykorzystane przy jej produkcji rośliny, będzie mieć ona inny smak i nieco inne właściwości. W Polsce dużą popularnością cieszą się herbaty z Paragwaju oraz Brazylii. Te pierwsze charakteryzują się wyrazistym, nieco nawet agresywny smakiem, podczas gdy te drugie są już znacznie łagodniejsze i delikatniejsze, dlatego sprawdzą się u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym parzeniem naparów i nie chcą od razu się do nich zrazić.
Jak zaparzyć Yerba Mate?
Pewnie postanowiłeś_aś już sobie, że będziesz sięgać po tę magiczną zdrowotną herbatkę przynajmniej raz na dobę – np. do śniadania. Możliwe, że zdążyłeś_aś się już w nią nawet zaopatrzyć i kupiłeś dobrej jakości susz w polecanym sklepie zielarskim, więc teraz nie pozostaje ci nic innego, jak tylko użyć go po raz pierwszy w życiu. Tylko jak to zrobić? Jak zaparzyć herbatę, by miała ona swój określony smak, aromat i jak najwyższą jakość?
W pierwszej kolejności przygotuj sobie specjalne naczynie i umieść w nim tyle Yerby Mate, by wypełnić je w trzech czwartych. Jeżeli chcesz, by Yerba Mate była słodsza lub delikatniejsza, możesz od razu umieścić w naczyniu dowolną ilość cukru (tylko z nim nie przesadzaj). Zakryj naczynie i odwróć na drugą stronę, a następnie delikatnie potrząśnij i ponownie ułóż je na stole, umieszczając w nim bombillę. W tym momencie możesz już zalać napar gorącą wodą, byleby nie wrzątkiem. Yerba jest gotowa do picia.
Jeżeli skończysz ją spożywać, możesz jeszcze kilkukrotnie wymienić w niej wodę, cały czas ciesząc się jej doskonałym smakiem i równie wspaniałymi, a nawet i lepszymi właściwościami.