Infekcja HPV jest infekcją wirusową, która często powoduje wykwity skóry lub błony śluzowej. Istnieje ponad 100 odmian wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Niektóre rodzaje infekcji wirusem HPV powodują tylko zmiany skórne, a niektóre mogą być na tyle niebezpieczne, że nieleczone prowadzą do różnych rodzajów nowotworów.
Widoczne rodzaje brodawek
W większości przypadków układ odpornościowy organizmu pokonuje infekcję HPV zanim wytworzy brodawki. Kiedy pojawiają się brodawki, różnią się one wyglądem w zależności od tego, jaki rodzaj wirusa HPV ma miejsce:
- Brodawki na narządach płciowych. Wyglądają jak płaskie zmiany, małe guzy lub małe wypukłości. U kobiet brodawki narządów płciowych pojawiają się głównie na sromie, ale mogą również występować w okolicy odbytu, szyjki macicy lub pochwy.
- U mężczyzn brodawki płciowe pojawiają się na penisie i mosznie lub w okolicy odbytu. Brodawki płciowe rzadko powodują dyskomfort lub ból, choć mogą swędzieć lub dawać uczucie pieczenia pojawiającego się w miejscu zakażenia.
- Brodawki zwykłe. Pospolite brodawki pojawiają się jako szorstkie, uniesione struktury i zazwyczaj występują na dłoniach, palcach lub stopach. W większości przypadków brodawki są po prostu nieestetyczne, ale mogą być również bolesne lub podatne na urazy lub krwawienie.
Objawy zakażenia HPV
Infekcja HPV daje pewne objawy – najczęściej po kilku miesiącach od zakażenia, dzięki którym specjalista może rozpoznać, że jest to wirus brodawczaka ludzkiego. Są to przede wszystkim: świąd i pieczenie w miejscu zakażenia, pojawienie się brodawek i kłykcin na narządach płciowych oraz w innych miejscach na ciele (najczęściej na stopach, dłoniach, a także na łokciach).
Diagnostyka zakażenia wirusa HPV opiera się na obejrzeniu wykwitu skórnego i jego okolic przez lekarza specjalistę, przeprowadzeniu badań cytologicznych, a także biopsji. Infekcja HPV może być leczona na kilka sposobów: przez krioterapię, dzięki laseroterapii, przez zabieg chirurgiczny, jak również za pomocą żeli i płynów np. na bazie kwasu mlekowego (w przypadku brodawek na stopach i dłoniach).
Ryzyko zakażenia HPV
Ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego wzrasta, w przypadku:
- przygodnych stosunków seksualnych bez zabezpieczeń – także oralnych i analnych,
- korzystania z publicznych sanitariatów i miejsc narażonych na bezpośredni kontakt ze skórą zakażonego – baseny, siłownie, sauny – bez zachowania odpowiedniej higieny i środków ostrożności, jak np. środki dezynfekujące oraz klapki,
- korzystania ze wspólnych przedmiotów kosmetycznych – grzebienie, pilniczki, pęsety, maszynki do golenia itp.
Wirus HPV, a nowotwory
Większość infekcji wirusem HPV nie prowadzi do nowotworów. Ale niektóre typy wirusa HPV w przypadku narządów płciowych mogą powodować:
- raka dolnej części szyjki macicy,
- nowotwory odbytu,
- raka penisa,
- raka pochwy i sromu,
- nowotwory tylnej części gardła (jamy ustno-gardłowej.
Jak można usuwać brodawki?
Uciążliwie nawracające brodawki można usuwać na kilka sposobów:
- krioterapią,
- żelami na bazie kwasów,
- laseroterapią.
Szczepienie na HPV
Infekcja HPV atakuje organizmy osłabione, o co nie trudno przy aktualnym wysokim poziomie stresu w społeczeństwie, jakości żywienia oraz niedosypiania przez wiele osób. Dostępne szczepionki na wirusa HPV powinny być jednak zastosowane jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.