Wegańska, paleo, semiwegetariańska, kapuściana i wiele innych… Od samych nazw boli Cię głowa, próbowałeś, ale coś nie wyszło, to jeszcze nie to, szukasz czegoś innego. Jeżeli też tak czujesz, to zachęcamy pochylić się nad dietą Intermittent Fasting, zwaną w skrócie IF, być może ten sposób odżywiania będzie idealny właśnie dla Ciebie!
IF, okna żywieniowe, co to w ogóle znaczy?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy IF jest skrótem od Intermittent Fasting – w tłumaczeniu post przerywany. Nie ma tu dokładnych nakazów ani zakazów by jeść jakieś konkretne pokarmy albo czegoś unikać, jednak rozsądnie jest spożywać jak najmniej przetworzone posiłki, bogate w wartości odżywcze. W odróżnieniu od standardowych diet nie spotkamy tu, np. 5 zbilansowanych posiłków, tutaj mamy okna żywieniowe, a po przeciwległej stronie okresy postu. Jak łatwo się zorientować, okna żywieniowe to okres, w którym spożywamy posiłki. I tak w diecie Intermittent Fasting wyróżniamy kilka następujących wariantów.
- 16/8 – chyba najpospolitszy wariant IF – cyfry oznaczają, że pościmy 16 godzin, a jemy w okresie 8 godzin.
- 20/4 – tutaj post trwa aż 20 godzin, natomiast okno żywieniowe to zaledwie 4 godziny.
- 5/2 – odmiennie do wymienionych wcześniej wariantów, nie liczymy w godzinach, a dniach i tak jemy 5 dni, pościmy 2. Przykładowo, jeżeli zaczniemy jeść w poniedziałek o 12, to kończymy w środę o tej samej godzinie. Możemy też wybrać sobie dwa dni w tygodniu, które nie występują po sobie, np. poniedziałek i piątek. Podczas tych dwóch dni nie rezygnujemy całkowicie z jedzenia, spożywamy bardzo niskokaloryczny posiłek na dzień (około 20-25% naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego).
- 6/1 tu jak wyżej, z tym, że post jest o dobę krótszy, a okno żywieniowe dłuższe.
Zasady okna żywieniowego, czy jem przez cały czas? Czy podczas postu mogę pić?
To, że z wybranego przez nas wariantu wynika, że możemy jeść 8 czy 4 godziny, nie oznacza to, że jemy przez cały czas. Jak w przypadku 8 godzin łatwo nam będzie zrobić dwa posiłki, tak przy 4 godzinach raczej zmieścimy tylko jeden. Starajmy się, by nasze posiłki były zbilansowane, by organizm mógł czerpać z nich jak najwięcej witamin i minerałów. Jak w przypadku każdej diety, każdego sposoby odżywiania, sprawmy by do naszego żołądka trafiało przede wszystkim to, co zdrowe, szkoda zapychać go „śmieciowym jedzeniem”.
Jeżeli natomiast chodzi o picie podczas postu oczywiście jest ono zalecane, a nawet niezbędne. Dieta IF nie wskazuje co konkretnie mamy pić, wśród wskazówek możemy znaleźć, że mile widziana jest woda, ale herbata, ani kawa nie jest wykluczona, w przeciwieństwie do słodkich napojów.
Dla kogo dieta Intermittent Fasting jest wskazana?
Jeżeli jesteś osobą, która nie potrafi zmusić się do śniadania, to jest to dieta w sam raz dla Ciebie. Bo jeżeli, np. jesz ostatni posiłek o godzinie 20, wstajesz do pracy na 8, to spokojnie możesz rano wypić kawę, a śniadanie zjeść dopiero w południe.
Zalecana jest osobom, które potrzebują wyrównać swoją gospodarkę węglowodanową. Również warto o niej pomyśleć, jeżeli masz problemy z żołądkiem, ciągłe uczucie przejedzenia – Twój organizm będzie miał dużo czasu na strawienie pokarmu. Gdy w Twoim organizmie występują stany zapalne, to ta dieta może Ci pomóc je zwalczyć. A jak? Po strawieniu jedzenia, podczas postu organizm skupia się już jedynie na samoleczeniu.
Mimo plusów i zachęcającej dowolności w spożywaniu posiłków pamiętaj, by wcześniej skonsultować się z lekarzem, który powie Ci czy nie istnieją w Twoim przypadku żadne przeciwwskazania do wprowadzenia tej diety.
Przygotowane we współpracy z marką wegańskich suplementów diety: Osavi.com