Przejdź do treści

Zagrożenia związane z nieleczoną depresją

  • Choroby
nieleczona depresja

Depresja to choroba niebywale podstępna, która potrafi szybko rozwinąć się do niebezpiecznej postaci. Główny problem polega na tym, że wiele osób nie potrafi jej rozpoznać albo nie wie, gdzie zgłosić się po pomoc.

Główne objawy depresji

Depresja to bardzo nieprzyjemny stan, który objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem. Chory czuje się bardzo źle, jest smutny, nic go nie cieszy, traci zainteresowanie otoczeniem a z czasem jest mu coraz trudniej wykonywać zwykłe codzienne aktywności. Inne charakterystyczne objawy to płaczliwość, wczesne budzenie się i kłopoty ze snem. Chorzy na depresję nie mają też apetytu, bywają odwodnieni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że do objawów depresji zalicza się także agresja. Osoba chora czuje się na tyle źle, że zwykły żart ze strony znajomego czy niedyskretne pytanie może wywołać odwet w postaci agresji. U wielu chorych na depresję występują także objawy lękowe. Może to być lęk przed chorobami, przed tłumem, wychodzeniem z domu oraz lęk uogólniony.

Dlaczego depresja jest niebezpieczna?

Choć na depresję choruje kilka milionów Polaków to ciągle wiele osób nie wie jak ją rozpoznać. Problem jest także z dostępem i podejściem do leczenia. Najgorsza sytuacja to taka gdy chory nie leczy się wcale. Dużo częściej pacjenci z takim problemem zgłaszają się do lekarza rodzinnego, jednak ten nie zawsze ma kompetencje by dobrze leczyć depresję. Jeśli objawy depresji utrzymują się od kilku tygodni należy niezwłocznie udać się do lekarza psychiatry.

Wiele osób zwleka, bo zwyczajnie wstydzą się tam udać. Niektórzy idą do lekarza prywatnie albo zapisują się do przychodni w sąsiednim mieście. Warto wiedzieć, że aby skorzystać z porady psychiatry nie jest konieczne skierowanie. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zwykle przepisuje leki podnoszące nastrój oraz w razie potrzeby leki przeciwlękowe lub nasenne. Szybkie zgłoszenie się do lekarza jest ważne, bo leki antydepresyjne zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach a i na wizytę zwykle trzeba poczekać. Każdy pacjent powinien wiedzieć, że depresja to choroba niebezpieczna. Gdy jest długo nieleczona przechodzi w fazę, kiedy chory traci siły i nie jest w stanie nawet się umyć. Po prostu pozostaje w łóżku a jego cierpienie jest ogromne. Jeśli pomoc z zewnątrz nie przyjdzie na czas albo chory nie trafi na oddział niestety często kończy się to samobójstwem. Wszyscy powinni więc pamiętać, że depresji nie można lekceważyć i jest to choroba, która da się skutecznie wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.