Przejdź do treści

Czy test ciążowy może się mylić?

test ciążowy

Nawet jeśli testy ciążowe są w 99% wiarygodne, czasami mogą kryć w sobie niespodzianki.

25 milionów: to liczba testów ciążowych sprzedawanych każdego roku we Polsce. Urządzenia te są niezawodne w 99% i służą do określenia, czy kobieta jest w ciąży, czy nie. Aby to wskazać, każdy test ciążowy ma swoje oznaczenia:

  • niektóre działają z paskami (1 pasek = nie w ciąży, 2 paski = w ciąży),
  • inne ze znakami (- = nie w ciąży, + = w ciąży),

Jak działa test ciążowy?

Aby zrozumieć, jak działają testy ciążowe, musisz wykonać pewną gimnastykę umysłową.

Cykl menstruacyjny kobiety trwa średnio 28 dni, które liczone są od D-1 do D-28. Tak więc, od D-1 do D-7, jest to okres. Następnie, w D-14, następuje owulacja: jeden z dwóch jajników uwalnia dojrzałą komórkę jajową do jajowodów. Przez 24 godziny (jej żywotność) może być zapłodniona przez plemnik.

Mimo że zapłodnienie ma miejsce w D-14, trzeba poczekać do D-20, aby embrion przylgnął do ścian macicy: jest to implantacja. I to właśnie wtedy, gdy rozpoczyna się proces implantacji, wydzielany jest HCG, czyli hormon gonadotropiny kosmówkowej.

Test ciążowy będzie wtedy w stanie wykryć obecność HCG, dzięki reakcji chemicznej pomiędzy przeciwciałami (zawartymi w teście) a cząsteczkami tworzącymi hormon, który znajduje się w moczu.

Zakładając, że do zapłodnienia dochodzi w D-14, pomiędzy D-14 a D-28 istnieje szara strefa: kobieta jest w ciąży, ale w jej organizmie nie ma jeszcze wystarczającej ilości HCG.

Dlatego w okresie tej „czarnej dziury” test ciążowy będzie negatywny, ponieważ nie będzie w stanie niczego wykryć, jest to tak zwany test fałszywie ujemny.

Jak prawidłowo używać testu ciążowego?

Zaleca się wykonanie testu ciążowego w dniu D-28, czyli w dniu, w którym powinna pojawić się miesiączka. Wcześniej jest to bezużyteczne! Jeśli wynik testu jest negatywny, ale nadal masz wątpliwości, zaleca się wykonanie kolejnego testu w D-30, a następnie w D-32. W rzeczywistości, nie wszystkie kobiety mają regularny cykl: niektóre mają owulację na przykład w D-17. To wszystko zmienia.

Zrób test ciążowy na początku dnia, poranny mocz jest bardziej skoncentrowany w HCG. Postaw na łatwy w użyciu test: nie ma potrzeby kupowania ultra-technologicznego narzędzia, ponieważ wszystkie działają na tej samej zasadzie. Możliwe jest także wykonania badania krwi, wykrywające obecność HCG, jest ono w 100% wiarygodne od D-26. Po 15 dniach opóźnienia miesiączki (D-43) można również udać się do ginekologa, aby wykonać pierwsze badanie USG, dzięki niemu można w 100% dowiedzieć się czy jesteś w ciąży, ile dzieci jest w drodze!

Fałszywy wynik pozytywny testu ciążowego

Jeśli test ciążowy może nie wykryć trwającej ciąży, możliwa jest również sytuacja odwrotna. Tak więc, gdy test okazuje się pozytywny, podczas gdy nie doszło do zapłodnienia, jest to tzw. wynik fałszywie pozytywny.

Są to dość rzadkie przypadki, jeśli kobieta przeszła naturalne poronienie przed wykonaniem testu ciążowego, test może zostać sfałszowany. To dlatego, że HCG nie znika z organizmu z dnia na dzień:  trwa jakiś czas, aby być całkowicie wyeliminowany

Ten sam problem pojawia się w kontekście zapłodnienia in vitro: aby zwiększyć szanse powodzenia zapłodnienia in vitro, kobiecie sztucznie wstrzykuje się pewną ilość HCG. W rezultacie test ciążowy może wykazać wynik pozytywny, podczas gdy ciąża jeszcze się nie rozpoczęła. Również w tym przypadku, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, konieczna jest badanie u ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.