Uporczywy świąd nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Znajdujesz na swoim ciele obszary, w których skóra jest wysuszona i popękana? A może pojawiają się dokuczliwe drobne grudki w miejscach o zmienionej barwie, wyraźnie zaczerwienionych – na dłoniach lub tułowiu? Nie lekceważ tych objawów. W leczeniu atopowego zapalenia skóry niezbędna jest pomoc lekarza dermatologa.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?
Medycyna nie odkryła jeszcze wszystkich tajemnic tego schorzenia, jednak środowisko medyczne skłania się ku następującym przyczynom:
- nadmierna higiena i zbyt sterylne warunki, w jakich wychowywane jest dziecko, mogą sprawić, że jego układ immunologiczny nie rozwija się prawidłowo. Nie konfrontując się z wieloma czynnikami zewnętrznymi zaczyna on reagować w sposób nadwrażliwy na wiele substancji potencjalnie alergennych.
- alergeny wnikające przez uszkodzony na skutek urazu naskórek dostają się do organizmu i rozregulowują układ immunologiczny, w wyniku czego jego wzmożone funkcje obronne atakują barierę ochronną skóry.
- w niektórych przypadkach podczas leczenia atopowego zapalenia skóry należy uwzględnić aspekt psychologiczny – choroba może bowiem zostać wywołana przez silny, długotrwały stres lub traumatyczne wydarzenie.
Rozpoznanie i leczenie atopowego zapalenia skóry
W rozpoznaniu schorzenia pomaga zestaw 27 kryteriów Hanifina-Rajki – 4 główne (świąd, typowe dla choroby umiejscowienie zmian skórnych, występowanie tego rodzaju atopii w rodzinie pacjenta, a także stany przewlekłe i nawracające) oraz 23 dodatkowe. Pomocne są również badania alergologiczne, a wśród nich analiza poziomu przeciwciał IgE we krwi chorego.
W niefarmakologicznym leczeniu atopowego zapalenia skóry zdecydowany prym wiodą emolienty, których zadaniem jest odbudowa bariery lipidowej chroniącej organizm przed wtargnięciem czynników patogennych, a głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Pacjentowi zaleca się obserwowanie swojego ciała i jego reakcji na substancje, z którymi ma kontakt po to, by można je było wyeliminować na jakiś czas z najbliższego otoczenia. Pomóc może również właściwa dieta, którą wprawny dietetyk powinien bez problemu ułożyć.
Farmakologiczne leczenie atopowego zapalenia skóry realizowane jest przede wszystkim miejscowo. Na obszarach zmienionych chorobowo stosuje się glikokortykosteroidy, zazwyczaj w formie maści, lub inhibitory kalcyneuryny. Odkażaniu podrażnionych miejsc służą z kolei wybrane antybiotyki.