Przejdź do treści

Artykuły

grelina

Grelina — hormon odpowiedzialny za stymulowanie głodu

Utrata wagi może być trudna, ale utrzymanie wagi po diecie jest jeszcze trudniejsze. Grelina, czyli „hormon głodu”, odgrywa kluczową rolę w sygnalizowaniu mózgowi, kiedy należy jeść. Jej poziom wzrasta podczas diety, wzmagając głód i utrudniając odchudzanie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym hormonie i jak go kontrolować.

Czytaj dalej »Grelina — hormon odpowiedzialny za stymulowanie głodu
lekarz online

Platformy internetowe oferujące pomoc lekarzy online

Pod koniec maja 2020 w związku z pandemią COVID-19 prawie 75 proc. Polaków miało utrudniony kontakt z lekarzami. Takie osoby potrzebowały wygodnej i bezpiecznej alternatywy, by móc sprawie skontaktować się z medykiem i omówić z nim swój problem. Na szczęście istnieją platformy, dzięki którym można uzyskać pomoc lekarza online bez wychodzenia z domu. Jak je znaleźć oraz jak upewnić się, że wybrany serwis jest godny zaufania?

Czytaj dalej »Platformy internetowe oferujące pomoc lekarzy online
tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne – w jaki sposób najszybciej uzyskać e-receptę?

Dla większości kobiet aktywnych seksualnie główną metodą antykoncepcji są tabletki hormonalne. Sposób ten ma wiele plusów. Przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Osoby przyjmujące je regularnie muszą pamiętać o tym, jak ważne je nieprzerwane zażywanie tabletek. W wielu przypadkach najlepiej przedłużyć swoją terapię z pomocą lekarza online. Gdzie szukać pomocy w takich przypadkach?

Czytaj dalej »Tabletki antykoncepcyjne – w jaki sposób najszybciej uzyskać e-receptę?
dłonie

Łuszczyca. Jakie są objawy i przyczyny? Jak wygląda leczenie?

  • Choroby

Łuszczyca jest to rodzaj przewlekłej i zapalnej choroby. Charakteryzuje się ona zmianami pojawiającymi się na skórze. Zmiany te objawiają się w postaci nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Czynnik, który powoduje wystąpienie choroby to geny. W Polsce na tego typu schorzenia choruje zaledwie 2% całej populacji.

Czytaj dalej »Łuszczyca. Jakie są objawy i przyczyny? Jak wygląda leczenie?
dysuria

Co to jest dysuria?

  • Symptomy

W języku medycznym dysuria odnosi się do „trudności w oddawaniu moczu”; w języku potocznym mówi się po prostu, że trudno jest „sikać”. Dysuria może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet: odpowiada trudności w całkowitym opróżnieniu pęcherza.

Czytaj dalej »Co to jest dysuria?
stany lękowe

Stany lękowe – kiedy interweniować?

Każdy z nas czasami odczuwa lęk, niepokój, strach. Dotyczyć on może sytuacji życiowej, troski o siebie czy bliskich. To zupełnie naturalne, że czasami po prostu się boimy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy lęk wymyka się spod kontroli. Tracimy nad nim panowanie, dopada nas w najmniej oczekiwanych momentach, paraliżuje życie. Kiedy zapala się czerwona lampka i jak poznać, czy to jeszcze zwykły strach czy może już zaburzenie?

Czytaj dalej »Stany lękowe – kiedy interweniować?
yerba mate jak pić

Jak pić Yerba Mate?

Yerba Mate to dość popularny w Polsce napój. Oczywiście nie zawsze tak było, ale gdy doszło do popularyzacji zdrowego żywienia w naszym kraju, różne nietypowe produkty i wyroby rozsławiły się wśród jego mieszkańców, dlatego dziś wszyscy mamy do nich łatwiejszy dostęp, bo producenci zaczęli wprowadzać je do zwykłych sklepów.

Czytaj dalej »Jak pić Yerba Mate?
Intermittent Fasting

Dieta Intermittent Fasting, z czym to się je?

  • Dieta

Wegańska, paleo, semiwegetariańska, kapuściana i wiele innych… Od samych nazw boli Cię głowa, próbowałeś, ale coś nie wyszło, to jeszcze nie to, szukasz czegoś innego. Jeżeli też tak czujesz, to zachęcamy pochylić się nad dietą Intermittent Fasting, zwaną w skrócie IF, być może ten sposób odżywiania będzie idealny właśnie dla Ciebie!

Czytaj dalej »Dieta Intermittent Fasting, z czym to się je?
płaskostopie

Płaskostopie u dzieci – rozpoznanie i sposoby leczenia

  • Choroby

Płaskostopie to jedna z najczęściej diagnozowanych wad postawy. Nie zawsze jest ono jednak właściwie rozpoznane i leczone. Efektem nieleczonego płaskostopia mogą być dalsze deformacje, wystąpienie innych wad postawy a także silne bóle i trudności w chodzeniu. Dlatego też nie można bagatelizować tej wady i trzeba udać się po pomoc do specjalisty.

Czytaj dalej »Płaskostopie u dzieci – rozpoznanie i sposoby leczenia
dziecko

Kiedy udać się z dzieckiem do ortopedy

Zdrowy rozwój dziecka to marzenie wszystkich rodziców. Choroby, urazy i bolesne kontuzje są jednak częścią naszego życia i nie zawsze możemy ich uniknąć. Warto wiedzieć, że właściwa profilaktyka, wczesne rozpoznanie wad postawy czy schorzeń umożliwia ich pełne wyleczenie, często także pozwala uniknąć powikłań oraz zaoszczędzić dodatkowych zmartwień i wydatków. Jednym z lekarzy, którego dziecko powinno odwiedzać regularnie, jest ortopeda.

Czytaj dalej »Kiedy udać się z dzieckiem do ortopedy
dziecko

Czy Twoje dziecko ma problemy z integracją sensoryczną?

Integracja sensoryczna to skomplikowany proces zachodzący w mózgu każdego człowieka. Najkrócej można go wyjaśnić jako proces porządkowania bodźców odbieranych przez nasze zmysły. Rozwój integracji sensorycznej (SI) rozpoczyna się już w życiu płodowym dziecka i trwa przez pierwsze lata życia. Jeśli nie przebiegnie w pełni poprawnie, może manifestować się różnymi objawami dotykającymi poszczególnych zmysłów dziecka.

Czytaj dalej »Czy Twoje dziecko ma problemy z integracją sensoryczną?
jelito drażliwe

Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy i leczenie

  • Choroby

Zespół jelita drażliwego dotyka od 5 do 15% populacji krajów europejskich. A jednak niewiele wiadomo o tym zaburzeniu trawienia, które dokucza milionom ludzi. Bóle brzucha, skurcze, biegunka, zaparcia, wzdęcia – podsumowujemy przyczyny i sposoby leczenia tej dysfunkcji jelit, która na ogół nie jest dokuczliwa, ale bardzo trudna do zniesienia na co dzień.

Czytaj dalej »Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy i leczenie
okulista dziecięcy

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty

Pójście z dzieckiem do okulisty nie musi wiązać się ze strachem lub dyskomfortem – badania przeprowadzane są całkowicie bezboleśnie oraz w przyjemnej dla dziecka atmosferze. Nowoczesny sprzęt pozwala zaś na wykrycie nawet najmniejszych wad i zaburzeń wzroku. Jest to szczególnie ważne w czasach gdy coraz więcej czasu dziecko spędza przed komputerem i podczas nauki zdalnej. Co jeszcze warto wiedzieć o wizytach u okulisty?

Czytaj dalej »Kiedy iść z dzieckiem do okulisty
infekcja HPV

Infekcja HPV – ryzyko zakażenia, objawy, diagnostyka

  • Choroby

Infekcja HPV jest infekcją wirusową, która często powoduje wykwity skóry lub błony śluzowej. Istnieje ponad 100 odmian wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Niektóre rodzaje infekcji wirusem HPV powodują tylko zmiany skórne, a niektóre mogą być na tyle niebezpieczne, że nieleczone prowadzą do różnych rodzajów nowotworów.

Czytaj dalej »Infekcja HPV – ryzyko zakażenia, objawy, diagnostyka

nocne poty

Nocne poty – przyczyny i sposoby leczenia

  • Symptomy

Budzenie się spoconym, z przemoczoną pościelą i piżamą nie jest przyjemnym doświadczeniem. Objaw ten, występujący częściej lub rzadziej u mężczyzn i kobiet, może znacząco wpłynąć na jakość życia. Chociaż są one zazwyczaj związane z łagodnymi zaburzeniami hormonalnymi, nocne poty mogą być oznaką podstawowej patologii. Dlatego nie należy ich lekceważyć i należy je konsultować, gdy utrzymują się przez kilka kolejnych dni.

Czytaj dalej »Nocne poty – przyczyny i sposoby leczenia
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, rozpoznanie i leczenie

  • Choroby

Uporczywy świąd nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Znajdujesz na swoim ciele obszary, w których skóra jest wysuszona i popękana? A może pojawiają się dokuczliwe drobne grudki w miejscach o zmienionej barwie, wyraźnie zaczerwienionych – na dłoniach lub tułowiu? Nie lekceważ tych objawów. W leczeniu atopowego zapalenia skóry niezbędna jest pomoc lekarza dermatologa. 

Czytaj dalej »Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, rozpoznanie i leczenie