Przejdź do treści

5 rzeczy, które warto wiedzieć o żyłach na nogach

żyły na nogach

Składająca się głównie z żył głębokich, sieć żylna nóg odgrywa istotną rolę. Jest krucha, jak działa? Jakie czynniki mogą wpływać na krążenie krwi? Dlaczego mogą się tworzyć żylaki?

Ruch pompowania mięśni przynosi krew z nóg do serca. Z każdym krokiem nacisk stopy na podłoże stymuluje przepływ krwi w górę, w kierunku serca. Kurcząc się, mięśnie ud i łydek uciskają żyły i wspomagają ten naturalny ruch pompowania. W zasadzie krew nie może spływać z powrotem w dół, ponieważ małe zastawki wewnątrz każdej żyły uniemożliwiają jej spływanie w dół. Żyły mają rozciągliwą ścianę, która pozwala im się rozszerzać, ale trudniej kurczyć. To dlatego, raz powstałe żylaki, nie może się cofnąć.

80% sieci żylnej składa się z żył głębokich

Żyły głębokie przechodzą przez masę mięśniową łydki i uda. Odprowadzają one 90% krwi krążącej w nogach. Ich słaby punkt? Ryzyko wystąpienia zapalenia żył. Jeśli skrzep krwi zatka żyłę głęboką, może się oderwać, przedostać do krwiobiegu i zablokować tętnicę płucną, powodując zator.

Żyły powierzchowne stanowią tylko 20% sieci żylnej w nogach. Znajdują się one pod skórą i komunikują się z siecią głęboką poprzez tzw. żyły „perforujące”. Odprowadzają one 10% krwi krążącej w nogach. Ich słaby punkt? Ryzyko wystąpienia żylaków. Kiedy ściana żyły nie jest wystarczająco toniczna, rozszerza się i pojawiają się żylaki. Żylaki dotyczą głównie żył odpiszczelowych i ich dopływów:

 • żyła odpiszczelowa duża biegnie od kostki do pachwiny, przechodząc przez wewnętrzną stronę uda;
 • żyła odpiszczelowa mała rozciąga się od kostki do tylnej części kolana, przechodząc przez łydkę.

Wahania hormonalne osłabiają żyły

Przed miesiączką niektóre kobiety doświadczają obrzęków nóg i nasilonych problemów żylnych. Żeńskie hormony, estrogen i progesteron, mają wpływ na żyły. Rozszerzają ich kaliber i spowalniają przepływ krwi, co może pogorszyć objawy niewydolności żylnej.

U kobiet w ciąży problemy żylne są prawie nieuniknione, ponieważ poziom hormonów w czasie ciąży jest bardzo wysoki. Estrogen ma również wpływ na krzepnięcie krwi, co może prowadzić do tworzenia się skrzepów.

Tak więc kobieta stosująca antykoncepcję estrogenowo-progestagenową i paląca papierosy zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń żylnych. To połączenie pigułki estrogenowo-progestagenowej i palenia nie jest zalecane po 35 roku życia. W przypadku rodzinnego występowania zapalenia żył, lepiej zdecydować się na pigułki progestynowe lub wkładkę wewnątrzmaciczną, a w okresie menopauzy ostrożnie rozważyć leczenie hormonalne.

Żyły nie wytrzymują dobrze ciśnienia

Wszystkie siły wywierane na żyły powodują ich ból.

 • W przypadku zaparć siły naciskające wywierają nacisk na brzuch, co ma wpływ na żyły. Rozwiązanie: jedz więcej pokarmów bogatych w błonnik i dobrze się nawadniaj.
 • Wysiłek mięśniowy związany z dźwiganiem ciężkich ładunków potęguje ten nacisk. Osoby uprawiające podnoszenie ciężarów na wysokim poziomie nieuchronnie mają żylaki. Niektóre sporty są korzystniejsze dla żył niż inne.
 • Nadmierny ciężar ciała obciąża nogi. Kobiety z nadwagą często mają problemy z żyłami.
 • Ciasne dżinsy nie są zalecane dla osób z osłabionymi żyłami. Utrudniają one krążenie w kończynach dolnych. Ciśnienie to jest szkodliwe, w przeciwieństwie do skarpet i pończoch uciskowych, wyrobów medycznych zaprojektowanych w celu wywierania degresywnego ciśnienia, które aktywuje powrót żylny.
 • Obcasy nie powinny być ani za wysokie, ani za niskie. Podczas chodzenia, uderzenia stopy o podłoże ułatwiają powrót krwi do żył.

Żyły nie lubią ciepła

Kruche żyły nie lubią ciepła i rozszerzają się, gdy temperatura wzrasta. Tracą one częściowo zdolność do podnoszenia krwi, co sprzyja obrzękom i nocnym skurczom. Co może pomóc? Zimno, aby przywrócić równowagę. Jego działanie jest logicznie odwrotne. Zimno jest środkiem zwężającym naczynia krwionośne i pomaga zacieśnić rozszerzone naczynia, aby ograniczyć nieestetyczny i niekomfortowy obrzęk.

Jedz antyoksydanty

Niewydolność żylna jest chorobą przewlekłą, która jako taka jest szczególnie wrażliwa na zjawisko utleniania. Zaleca się więc spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty:

 • w witaminę P (kiwi, pietruszka, czarna porzeczka, szczaw, pieprz, cytryna, pomarańcza),
 • w witaminę E, która działa również jako protektor naczyń krwionośnych (zboża, oleje roślinne, awokado, tłuste ryby),
 • w selen (mięso, ryby, jaja, zboża),
 • cynk (owoce morza, mięso, ryby itp.),
 • i beta-karoten (marchew, szpinak, pietruszka, słodkie ziemniaki, morele).